I am Reporter

بیان اندیشه ها و نظراتم ، نگارش مطالبی که نمی توان در گزارش حقیقی نوشت

توضيح: اين مطلب چند روز پيش در صفحات ايران زمين (استان اصفهان) روزنامه ايران با همين عنوان انتشار يافت. (زماني كه مطلبم به ناچار سانسور شد، به ياد آوردم كه هدف اوليه تاسيس اين وبلاگ انتشار نسخه بدون سانسورهاي گزارش هايم بوده است)

هر ساله در کنار صحنه های زیبا و دلنشین دهه اول محرم که قلب یک سال سیاه شده انسان را تا سال بعد جلا می دهد، شاهد صحنه های زشت قمه زنی برخی افراد جاهل نیز هستیم، جاهلانی که همچون کبک های سر زیر برف کرده به اثرات کارهای خویش و سو استفاده های تبلیغاتی که دشمن برای خشن نشان دادن چهره شیعیان با استفاده از تصاویر حرکات جاهلانه آنان نمی اندیشند.

آیت الله حایری شیرازی در گفتگوی اختصاصی که با اصفهان امروز داشت وجه تشابه قمه زنان و وهابی هایی که در مرزهای شرقی کشور کمربند انفجاری به خود بستند و به میان مردم را رفتند را نبود یک جو تعقل در وجود آنان دانست.

در حالیکه مسوولان استان از چند ماه قبل با اقدامات چند لایه فرهنگی، آموزشی، اطلاع رسانه و البته امنیتی و تامینی در سدد جلوگیری از قمه زنی بودند به انتظار نشستیم تا ببینیم این حجم از فعالیت های فرهنگی تا چه حد اثر بخش خواهد شد.

البته اقدامات و هشدارها تا حدودی اثر خود را داشت، در حالیکه از سویی فضای فرهنگی ایجاد شده اجزای اقدامات خرافی را به آنان نمی داد و از سوی دیگر دستگاه های متولی نظم و امنیت وعده برخورد با قمه زنان داده بودند، جمعیتی از قمه زنان بخصوص از اهالی برخی شهرستان ها که در این خصوص شهرت بیشتری دارند، سوار بر اتوبوس شدند و به کربلا و عتبات عالیات رفتند تا در مکان دیگری به این فعل خرافی بپردازند.

در نهایت آنچه اتفاق افتاد حکایت از توافق نانوشته ای میان مسوولان و سردسته های قمه زنان داشت مبنی بر اینکه آنان را داخل محلات خویش به حال خود رها کنند، مشروط بر آنکه قصد ورود به خیابان و نمایش این فعل موهن در انظار عمومی را نداشته باشند.

خمینی شهر، شهر قمه زنان نیست

اما روز تاسوعا در خمینی شهر که متاسفانه به خواستگاه این افراد شهرت نا صحیح یافته جماعتی بالغ بر 500 نفر قمه زن و قمه بدست از مسیری که سالیان سال است دسته های عزاداری این منطقه از گلستان شهدا تا بازار طی می کنند، را همراه با هزار نفری که پیرامون آنها را گرفته بودند، طبل می زدند و فریاد "شاه حسین، حیدر" سر می دادند به راه افتادند جمعیتی شاید یک هزار پانصد نفره نیز آنان را تماشا می کردند.

در مقابل امسال برای اولین بار گروه هایی از مردم خمینی شهر که از شهرت نا ثوابی که عده ای قمه زنان جاهل برای این شهرستان ولایی به ارمغان آورده اند، به ستوه آمده بودند اعتراض خود را به این حرکت را البته با شیوه ای فرهنگی و در شان امام سوم شیعیان نشان دادند.

جمعیتی بین پنج تا شش هزار نفر از هیات های مذهبی، بسیجیان و شهروندان خمینی شهری عزادار که نسبت به حرکت های موهن جاهلان قمه زن اعتراض داشتند، دسته عزاداری دیگری راه انداختند و به میدان امام خمینی(ره) این شهرستان آمدند تا به همه بگویند همه مردم خمینی شهر فقط همین چند قمه زن جاهل و لجباز نیستند.

دو دسته عزادار در فاصله 500 متری هم ایستاده بودند و کاری به یکدیگر نداشتند، پلیس نیز با توجه به رویکرد ابتدا به ساکن فرهنگی که برمبنای نظرات فرمانده انتظامی جدید استان به خود گرفته هیچ اقدامی نسبت به این دسته قمه زن انجام نداد، بگونه ای که عمده پلیس های حاضر در میدان را ماموران راهنمایی رانندگی تشکیل می دادند.

شاید اگر برخورد سلبی با این افراد می شد پس از آن هزار حرف و حدیث شایعه مطرح می شد که ده هزار نفر و بیست هزار نفر قمه زن در خمینی شهر چه کردند، ولی زمانی که به آنان اجازه حضور داده شد دیدیم که پانصد نفر بیشتر همفکر برای به میدان آوردن نداشتند.

شکار شکارچیان

هر ساله پس از ایام تاسوعا و عاشورا شاهد انتشار تصاویر به معنای واقعی خشن افراد قمه زده در رسانه های بیگانه هستیم، رسانه هایی که همواره تلاش دارند چهره ای خشن از مسلمین بلکه شیعیان و چه بهتر شیعیان ایرانی نشان دهند، تهیه چنین تصاویری نیز برای برخی افراد که شاید کمترین اعتقاد مذهبی هم ندارند دکان شده است.

یکی از مسوولان استان در حاشیه مصاحبه ای که در همین خصوص داشت، زمانی که خبرنگار اصفهان امروز پرسید، این تصاویر چگونه تهیه و به خارج ارسال می شوند، گفت: سال قبل چند نفر با هویت های غیر بومی و یا بیگانه را که مجهز به تجهیزات پیشرفته عکاسی و تصویر برداری بودند در برخی شهرستان های استان شناسایی و با آنان برخورد قانونی داشتیم که برای مستند سازی این مراسم خرافی قمه زنی و فروش آنها به شبکه های بیگانه با هدف استفاده در فضاسازی های رسانه ای علیه ایران به این مناطق آمده بودند.

صبح روز عاشورا نیز به جهت لزوم حضور میدانی در محل وقوع اتفاقات به منطقه زینبیه رفتم، در مقابل حرم زینبیه محله ای به نام منتظر المهدی وجود دارد که به محله عرب ها نیز مشهور است و در کنار آن صحرای کوچکی واقع شده که سال قبل در این صحرا صحنه های جالبی از درگیری های یگان ویژه نیروی انتظامی و قمه زنان دیده بودم که در جمع همکاران خبرنگار به مزاح این صحنه ها را با سکانس های جنگی فیلم محمد رسول الله مقایسه می کردم.

فرماندار اصفهان نیز چند روز پس از عاشورای سال 88 که در حاشیه جلسه شورای اداری شهرستان زمانی که از وی در خصوص میزان قمه زنی در اصفهان پرسیدیم بصورت کنایه آمیزی گفته بود که هیچ اصفهانی قمه نزد بلکه این افراد هویتی بیگانه داشتند.

عاشورایی آرام تر از سال قبل

و اما صبح عاشورای امسال در زینبیه اصفهان، نیروی انتظامی با استفاده از تجربیات سال قبل به خوبی سعی کرد با حداقل ورود پلیس به منطقه انتظام بخشی مناسبی را برای برگزاری در شان مراسم روز عاشورا و عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) برگزار کند.

البته امسال نیروی انتظامی از تجربه سال قبل استفاده کرد و قبل از مراسم روز عاشورا خیابان و اطراف حرم را با استفاده از داربست، طناب بندی و موانع سیمانی خط کشی کرده بود تا دسته جات با راحتی بیشتر و حداقل اختلال در یکدیگر بتوانند حرکت کنند و در حالیکه سال قبل حجم زیادی نیروهای یگان ویژه به این منطقه آمدند امسال تنها تعداد اندکی از پرسنل یگان امداد در منطقه حضور داشتند که همین میزان نیرو نیز کفایت کرد.

فضا نیز آرام بود گروهی به سینه زنی می پرداختند، گروهی به زیارت حضرت بی بی زینب بنت موسی ابن جعفر رفته بودند و گروهی دیگری در صف گرفتن نذری های متعددی که در منطقه در حال توزیع بود ایستاده بودند.

در انتهای محله عرب ها و در کنار صحرای کوچک یاد شده جماعتی ایستاده بودند و منتظر قمه زنی قمه زنان بودند و آنان که تشخیص می دادند از این محل نیستم بصورت آشکاری از حضورم معذب بودند.

حدود ساعت نه و بیست دقیقه صبح ناگهان جمعیت بیست سی نفره ای از قمه بدستان با داد و هوار و شیون از یکی از کوچه های محله وارد کوچه اصلی شدند و حرکت آنان باعث شد حدود هزار نفری که دوست داشتند ببینند چگونه جهالت آدمی زاد سبب می شود با قمه و قداره بر فرق سر خویش بزند نیز به سوی آنان روان شدند.

این افراد نیز با دیدن جمعیت تصور کردند جمعیت حامی آنان است نه تماشاچی لذا وارد خیابان شدند، در این هنگام نیروی انتظامی که از قبل بصورت غیر مستقیم به آنان فهمانده بود در محله خودتان بمانید ولی حق قدرت نمایی در خیابان را ندارید جلو رفت، یک گاز اشک آور پرتاب کرد چند نفری را هم گرفت، همین کافی بود تا بقیه قمه زنان به کوچه پس کوچه ها متواری و ناپدید شوند.

از ساعت ده به بعد با حضور هیات های بزرگ عزاداری در منطقه عرصه موش و گربه بازی این جماعت عزادار نما نیز بسته شد و البته ماموران یگان امداد نیروی انتظامی نیز همراه با سایر اقشار مردم به عزاداری سالار شهیدان پرداختند.

قمه های زنگ زده

نه تنها بر مبنای آمارها و گفته های مسوولان بلکه با اتکا به دیده های شخصی ام که عاشورای امسال و سال قبل را در این منطقه از نزدیک مشاهده کرده بودم حس می کردم، سنت خرافی و موهن قمه زنی امسال کم رونق تر شده بود، شاید همین حقیقت که پلیس لحظه آخر و در قالب کنترل شده ای به آنان اجازه داد آنچه در چنته داشتند رو کنند سبب شد از کنجکاوی مردم کاسته شود و با فرو نشستن گرد و غبار همه ببینند جماعت قمه زن به پنجاه نفر هم نرسید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه هشتم دی ۱۳۸۹ساعت 19:53  توسط جلال خالقی  |